هزینه دوره : 3500000 تومان

مدت دوره : 6 روز

سیستم مالتی پلکس فرانسه و ایران (برق شبکه ای خودرو)

آموزش مناسب بازار کار

معرفی دوره سیستم مالتی پلکس فرانسه و ایران (برق شبکه ای خودرو)

آموزش مالتی پلکس فرانسه | آموزش برق شبکه خودرو

مالتی پلکس فرانسه در خودروهای پژو ۲۰۶ که در ایران حضور دارند مورد استفاده قرار گرفته است. سیستم مالتی پلکس راه حلی برای کوتاه کردن مقدار سیم کشی ها و طول سیم استفاده شده در خودرو ها می‌باشد در واقع با وجود این سیستم وزن خودرو ها سبک تر طول سیم کشی ها کمتر مصرف جریان بهینه تر صورت گرفت و با به کار گیری کامپیوتر ها نحوه عیب یابی کل سیستم راحت تر شد. اما شاید با مراجعه به یک تعمیرکار قدیمی که اطلاعاتی راجب سیستم های مالتی پلکس نداشته باشد متوجه می‌شوید که حتما به شما توصیه دارد که تعمیرات سیستم های مالتی پلکس سخت و دشوار و گمراه کننده است. اما در حقیقت اینطور نیست. سیستم با کمی پیچیدگی بیشتر، مشکلات بسیاری را حل نموده است و سیستم مالتی پلکس فرانسوی هم بر همین اساس شکل گرفته است.

تصور کنید یک کلید دارید که این کلید مداری متصل به یک کامپیوتر مرکزی دارد و کامپیوتر تصمیم گیرنده نهایی برای راه اندازی سیستم است در سیم کشی های قدیمی راهی به شکافتن سیم کشی یا بیرون آوردن کلید برای تست سلامت کلید وجود ندارد. اما در سیستم مالتی پلکس با استفاده از دستگاه عیب یاب(دیاگ) شما می‌توانید مشاهده کنید که از کلید به کامپیوتر مرکزی خروجی داده است و یا خیر، و بسیاری امکانات دیگر که همه ی این ها باعث عیب بسیار ساده تر این سیستم می‌شود.

برای راحت تر عیب یابی کردن سیستم مولتی پلکس، کافی است سیستم شبکه به کار گرفته شده در آن خودرو را بشناسید و طرز کار و رفتار سیستم را مطلع باشید خیلی راحت تر و بی دردسر تر از خودروهای معمولی می‌‌توانید عیب یابی کنید. در دوره آموزشی مالتی پلکس فرانسه از صفر تا صد شبکه مالتی پلکس استفاده شده در 206 های فرانسوی (تا مدل90) به هنرجویان گرامی آموزش داده می‌شود. همچنین در این دوره به صورت تعمیر یونیت ها و نودها به صورت عملی آموزش داده می شود.

آموزش مالتی پلکس ایران | آموزش برق شبکه خودرو

دوره شبکه های مالتی پلکس خودروهای ایرانی، آموزش کامل سیستم شبکه های مالتی پلکس خودرو های تولید داخل می باشد که از سال 89 بر روی خودرو های تولید داخل قرار گرفت. خودروهای مولتی پلکس در واقع از سیستم های شبکه استفاده می‌کنند. که این سیستم جدا از انتقال اطلاعات سریع تر، مزیای دیگری مانند: کاهش حجم سیم کشی خودرو و عیب یابی راحت تر را دارا می‌باشد که امروزه بر روی اکثر خودرو های روز استفاده می‌شود.

استفاده از شبکه، استهلاک سیم کشی در خودرو ها را کاهش داده است و نسبت به خودرو های قدیمی خرابی سیم کشی کمتری دارند. از همین رو برای عیب یابی سیستم های شبکه باید اطلاعات کافی داشته باشیم و چون از یونیت ها و کامپیوترهای مختلف (ایسیوهای مختلف) در این سیستم استفاده شده است و خط ارتباطی آنها با استفاده دو رشته سیم به هم تابیده شده می‌باشد.

نباید بدون اطلاع از عملکرد سیستم مانند خودروهای قدیمی مثبت و یا منفی به عملگرها و یا سیستم های فرمان بدهیم. زیرا این برق دادن بدون اطلاع فنی ممکن باعث آسیب دیدگی یونیت ها و کامپیوترهای سیستم شود. از همین رو آموزشگاه ثمین خودرو دوره آموزشی شبکه های مالتی پلکس ایران را برگزار می‌کند تا با آموزش های لازم علم تعمیرکاران و علاقه مندان نسبت به سیستم های شبکه مالتی پلکس افزایش پیدا کند.

دوره آموزش مالتی پلکس ایران در کلاس های مجهز به استندهای آموزشی و محیط تعمیرگاهی به صورت تئوری و عملی به هنرجویان عزیز آموزش داده می شود.

سرفصل های دوره سیستم مالتی پلکس فرانسه و ایران (برق شبکه ای خودرو)

 • تست اصولی شبکه (نحوه عیب یابی مسیرها ،اسیو ها و ...)

 • معرفی سیستم شبکه بندی can

 • تفاوت ساختاری شبکه در 206 و 207 فرانسه با سایر سیستم ها و معرفی توپولوژی شبکه و نحوه ارتباط یونیت ها

 • آشنایی با انواع نود های مالتی پلکس (ایسیو ها) و جانمایی آنها

 • آشنایی با نحوه کار شبکه کن (can) و روش عیب یابی

 • آشنایی با جعبه BSI

 • معرفی مبانی شبکه و مالتی پلکس

 • آموزش نقشه خوانی و شناخت ترمینال ها و معرفی پین اوت های یونیت های شبکه

 • معرفی و تشریح شبکه های 206 و 207 فرانسه CAN و VAN عیب یابی و ایرادات شایع

 • شناخت قطعات و تجهیزات مرتبط با سیستم مالتی پلکس

 • دانلود و پیکره بندی BSI

 • آشنایی با جعبه BSM

مزایای دوره سیستم مالتی پلکس فرانسه و ایران (برق شبکه ای خودرو)

 • کاهش حجم و اندازه سیم کشی و اتصلات به کار رفته
 • کاهش وزن خودرو
 • جا گرفتن فیوز ها و رله ها در یک مجموعه
 • اتلاف وقت کمتر مونتاژ کردن
 • حفاظت بیشتر مدارات از اتصال کوتاه و سیم های مسیر
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگه داری
 • بهبود عملکرد عملگرها که با این سیستم کنترل می‌شوند
 • امکان فعال کردن انواع اپشن هایی که قبلا مقدور نبود مانند چراغ پارک
 • امکان هماهنگ کردن چندین ایسیو (ECU) و به کارگیری انها به صورت همزمان
 • عیب یابی توسط دستگاه عیب یاب یا دیاگ و در دسترس بودن انواع تنظیمات دلخواه که از بزرگترین ویژگی‌های سیستم مالتی پلکس به شمار می‌رود

 • تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای

اساتیدد مجرب

پشتیبانی دوره

به روز بودن دوره

کارگاه مجهز

دسترسی آسان

کیفیت مناسب آموزش

ارائه مدرک معتبر

سوالات متداول دوره سیستم مالتی پلکس فرانسه و ایران (برق شبکه ای خودرو)

پاسخ : بله پس از پایان دوره هنرجو با دریافت مدرک فنی و حرفه ای هم میتواند به صورت مستقل برای خود کار کند و هم میتواند در تعمیرگاه ها و شرکت های خودرو سازی مشغول به کار شود.

پاسخ : بله پیش نیاز این دوره آموزش مکانیک خودرو درجه 2 میباشد که توسط آموزشگاه فنی پارس برگزار میشود.

پاسخ :کار با دستگاه های کولیس،میکرمتر و... آموزش داده میشود.

آموزش صفر تا صد مکانیک خودرو

با توجه به اینکه سیستم مولتی پلکس جایگزین سیم کشی های معمولی و قدیمی شده است. دیگر کمتر خودرویی بدون سیستم شبکه مالتی پلکس تولید می‌شود. سیم کشی های معمولی فقط برای خودرو های کاری و تجاری رده پایین که امکانات پایینی دارند توجیه اقتصادی دارد و در واقع تمامی خودرو ها به سمت انتقال اطلاعات با استفاده از شبکه مالتی پلکس سوق داده شده اند.

از طرفی بسیاری از تعمیرکاران به روش های سنتی و قدیمی کار می‌کنند و اطلاعی از نحوه ی تعمیرات مالتی پلکس ندارند. پس نیاز تعمیرکار ماهر در حوزه تعمیرات سیستم های شبکه مالتی پلکس کاملا مشهود است و درآمد تضمین شده ای خواهد داشت. لازم به ذکر است که گفته شود، همچنین کمتر خودروی وارداتی پیدا می‌شود که از سیستم مالتی پلکس استفاده نکنند و تمام سیستم های مالتی پلکس دارای شباهت های بسیاری با یکدیگر هستند. اکثر تفاوت ها در توپولوژی آن ها می‌باشد.

آموزش سیستم مالتی پلکس در آموزشگاه ثمین خودرو تحت نظر سازمان فنی حرفه ای می باشد و توسط اساتیدی که در حوزه خودرو فعالیت دارند ارائه می‌شود. همچنین در دوره تعمیرات شبکه مالتی پلکس خودرو های ایرانی تمام عیب و ایرادات شایع، نحوه عیب یابی و رفع عیب آن به طور کامل خدمت هنرجویان آموزش داده می‌شود و در جریان ایرادات زیادی که معمولا مالکین خودرو با خودرو درگیر می‌شوند قرار می‌گیرند.

در دوره آموزش مالتی پلکس ایران هنرجویان به صورت عملی بر روی خودرو های زنده کار می‌کنند و آموزش های تئوری را بر روی خودرو انجام می‌‌دهند تا برای کار کردن در تعمیرگاه اعتماد بنفس کافی را بدست آوردند تا به صورت کامل آموزش های کاربردی را استفاده کنند.