• علت قطع و وصل شدن کولر ماشین و مشکلات کمپرسور

  • منتشر شده در 1401/02/18
مکانیک

قطع و وصل شدن کولر ماشین از اتفاقاتی است که بسیاری از رانندگان خودرو در روزهای گرم و دمای بالای هوا با آن روبرو شده‌اند. رفع این مشکل فقط از طریق آشنایی با سیستم کولر و تهویه مطبوع خودرو و عیب یابی صحیح آن امکانپذیر است. در این مطلب به بررسی دلایل قطع و وصل شدن کولر خودرو و روش‌های برطرف کردن آن پرداختیم. در صورتی که با این مشکل روبرو شده‌اید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و مقاله را مطالعه بفرمایید. 

 

خرابی و قطع و وصل شدن کولر ماشین به چه علت است؟

مهم‌ترین جزء کولر خودرو کمپرسور آن است که 2 عملکرد متفاوت در سیستم کولر خودرو دارد. کمپرسور باعث جریان یافتن گاز مبرد در سیستم تهویه و خنک شدن دمای هوا و خروج آن از کولر به سمت اتاق خودرو و همچنین خروج هوای گرم از کندانسور خودرو به سمت هوای بیرون می‌شود. بر این اساس، هر گونه اختلال در عملکرد کمپرسور و قطعات مرتبط با آن می‌تواند موجب تغییرات در کیفیت باد خروجی از کولر ماشین شود.

برخی از نشانه‌هایی که در اثر خرابی کمپرسور ممکن است رخ دهند و سبب قطع و وصل شدن کولر خودرو، روشن نشدن کولر ماشین، قطع نشدن کولر و … شوند، عبارتند از: نشتی مایع مبرد، صدای شدید از کمپرسور، گرم شدن دمای اتاق ماشین. در این مقاله به بررسی هر یک از موارد ذکر شده و ایرادات جانبی هر کدام می‌پردازیم. با آگاهی از مشکلات بعدی که در اثر خرابی کمپرسور ممکن است ایجاد شوند، برای رفع سریع‌تر این مشکل اقدام کنید.

 

– نشتی مایع مبرد

یکی از علائم اصلی خرابی کمپرسور کولر ماشین به نشت مایع از خودرو مربوط می‌شود. در صورتی که یاتاقان‌های کمپرسور کولر ماشین دچار ایراد و یا فرسودگی شده باشند، دیگر قادر نخواهند بود تا مایع مبرد را از نشتی حفاظت کنند. در این زمان به دلیل نشتی گاز مبرد از یاتاقان‌ها، به کمپرسور ماشین آسیب وارد می‌شود.

برای بررسی نشتی در کولر ماشین باید با استفاده از نشت یاب مبرد به طور دقیق مشکل را بررسی کنید. در صورت مواجهه با مشکلات کولر خودرو و نشتی در آن حتماً یاتاقان‌ها و کمپرسور کولر را بررسی کنید تا اگر تغییر رنگ، زنگ زدگی، آسیب و … در یاتاقان‌ها و کمپرسور مشاهده شود آن‌ها را تعویض نمایید.

یکی از مشکلاتی که در اثر خرابی یاتاقان‌ها و کمپرسور می‌تواند رخ دهد، افزایش میزان اصطکاک بین قطعات است که موجب ایجاد آسیب‌های بیشتر به خودرو و سیستم کولر خواهد شد. بنابراین، اگر مشکلاتی در این بخش‌های کولر ماشین مشاهده کردید، آن را رفع نمایید.

 

– صدای شدید و بلند از کمپرسور ماشین

اگر تسمه کمپرسور کولر ماشین به دلایل مختلفی دچار آسیب و مشکل شود و یا پیچ‌های مربوط به اتصال کمپرسور کولر تنظیم نباشند، می‌توانند صدای شدید و عجیبی را ایجاد کنند. همچنین در صورتی که قطعات داخلی کمپرسور و یاتاقان‌ها آسیب ببینند و خراب شوند نیز موجب می‌شوند صداهای شدیدی از کمپرسور کولر خودرو به گوش برسند.

سالم بودن تسمه و تنظیمات آن و همچنین میزان سفت بودن پیچ‌های کمپرسور را چک کنید تا در صورت نیاز در جهت رفع صدای شدید و قطع و وصل شدن کولر ماشین اقدام نمایید.

 

– بوی بد از کولر ماشین به مشام برسد

گاهی ممکن است متوجه بوی بد از کولر خود شوید. بوی بد کولر می‌تواند یکی از علائم خراب شدن کمپرسور کولر ماشین باشد. در این زمان باید به نیم سوز شدن کمپرسور و سیم پیچ‌های آن شک کنید. اگر کمپرسور بسوزد و یا نیم سوز شود، باید به کلی کمپرسور را تعویض نمایید. تعمیر و تعویض سیم پیچ در این موارد توصیه نمی‌شود و بهتر است از انجام این کار خودداری کنید.

– هوای داخل اتاق خودرو گرم باشد

اگر هوای خروجی از کولر خودرو مانند گذشته خنک نباشد و دمای آن بیشتر از حالت عادی باشد، می‌تواند نشانه‌ای از خرابی و آسیب دیدگی کمپرسور و یا مشکلات تسمه باشد.

بررسی دمای کابین خودرو و تغییرات دما در زمان روشن بودن سیستم تهویه خودرو و همچنین چک کردن تسمه یکی از اقداماتی است که در صورت روبرو شدن با قطع و وصل شدن کولر ماشین باید انجام داد.

سفت کردن تسمه در صورت سالم بودن ، تعویض تسمه در صورت آسیب دیدگی و پارگی آن از جمله اقداماتی هستند که در زمان گرم بودن هوای داخل کابین خودرو باید انجام دهید.